Verovatno ste već čuli za IoT (Internet of Things) - povezivanje objekata sa ugrađenom elektronikom, softverom i senzorima radi razmene podataka. To se odnosi na uređaje poput senzora, aparata, monitora i sličnih, koji mogu biti povezani na internet i razmenjivati informacije. IoT omogućava daljinsku kontrolu objekata putem postojeće mreže, što dovodi do povećanja efikasnosti i ekonomske koristi, uz smanjenje ljudske intervencije. Ova tehnologija nije novost, već se već više od decenije koristi u našim životima, olakšavajući nam svakodnevne zadatke i unoseći pamet u naše domove.
IDC (International Data Corporation) predviđa da će se do 2030. godine povezati impresivnih 70 milijardi IoT uređaja, generišući ogromnu količinu od preko 110 zetabajta (ZB) podataka. Očekuje se i impresivan rast godišnje generisane količine podataka od 36,7% u periodu od 2019. do 2030. godine.
IoT donosi automatizaciju koja povećava produktivnost, unapređuje procese, omogućava operativni monitoring i upravljanje objektima, što sve zajedno dovodi do povećanja prihoda i profitabilnosti. Kompanije koje su usmerene ka tržištu danas i u budućnosti prepoznaju važnost korišćenja podataka kako bi unapredile strategijsko i operativno donošenje odluka. Sistem integratori imaju ključnu ulogu u izgradnji sveobuhvatnih rešenja i integraciji IoT platformi u poslovne procese kompanija. Na taj način, kompanije mogu na vreme identifikovati probleme i poslovne prilike, preduzeti odgovarajuće korake i doneti adekvatne odluke kako bi ostvarile svoje ciljeve.